- Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Стаття 60. Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” -

пʼятниця, 25 березня 2016 р.

Почему все так... и как должно быть...

В поиске истины, руководствуясь здравым смыслом и необходимостью перемен, проведено исследование и сделаны выводы…
В регистрационном деле любого органа местной или государственной власти, как и любого юридического лица (предприятия или организации) есть данные об учредителе и о распорядительном акте кем и когда создан тот или иной орган власти: местный совет, исполнительный комитет, суд, милиция, прокуратура, пенсионный фонд, налоговая служба и т.д.
Ниже приведены статьи Конституции, Кодексов и Законов, подтверждающие как это должно быть, но вот уже 25 лет после самопровозглашения Украины о суверенитете и независимости и 20 лет после принятия Конституции Украины не были оформлены территориальные громады.
Не было осуществлено народовластие – право народа на власть и право собственности Украинского народа на все национальное богатство (наследство, созданное предками как общенародная собственность для своих детей и внуков).
Советская административно-командная система власти осталась в действии, и подлежит юридическому переоформлению (переучреждению или декоммунизации).
Провозглашаемые политиками и чиновниками слова Майдан, Революция Достоинства, Европеизация, Децентрализация, Деолигархизация, Дебюрократизация, Люстрация... необходимо осуществить всем гражданам Украины.
Сделать это должен Украинский народ – единственный источник власти в Украине. Создать инициативные группы сознательных граждан, провести собрания граждан по месту жительства и создать домовые, уличные, квартальные комитеты самоорганизации и делегировать на общее собрание или конференцию территориальной громады общественных представителей. Подготовить и провести общие собрания или конференции территориальных громад, принять Уставы территориальных громад, утвердить Положения обо всех органах местной и государственной власти, действующих на территории громад. Создать Комитеты общественных представителей громад из числа грамотных и достойных граждан, которые должны быть уполномоченными от громад представлять интересы громад во всех органах местной и государственной власти как контрольно-ревизионный и наблюдательный орган, имеющий право (уполномоченный громадой) нанимать и увольнять чиновников.
Одним из первых шагов должна быть осуществлена инвентаризация всего имущества в территориальных громадах (национального богатства – земля, недра, природные ресурсы, объекты государственного и коммунального имущества…) и создание Реестра национального богатства и собственников (всех граждан по состоянию на 1991 год).
Принять Акт о том, что территориальная громада приступила непосредственно управлять своим имуществом и частью общенародного национального богатства. Часть полномочий по управлению имуществом (без права продажи) может быть передана созданным громадой органам местного самоуправления и созданным (переучрежденным) коммунальным предприятиям.
Принять решение об оптимизации работы коммунальных предприятий и пересмотре тарифов на услуги для граждан.
Все налоги и сборы должны поступать на счет финансовой службы (казначейства) территориальной громады, после чего защищенная государством часть 20-30% может быть передана в государственный бюджет для выполнения государством своих основных функций: оборона, безопасность, международные отношения, правовое регулирование деятельности громад и министерств и ведомств в интересах граждан Украины.
Подготовить предложения по внесению изменений (уточнений) в законодательные акты с целью устранения недоразумений, однозначного понимания и выполнения законов.
Представителям всех территориальных громад Украины с протоколами и подписями большинства граждан, членов громад Украины собраться на Всеукраинский съезд принять АКТ ПРОВОЗГЛАШЕНИЯ ПЕРЕЗАГРУЗКИ ВЛАСТИ В УКРАИНЕ и направить свои законные требования о необходимости приведения законодателства в соответствие с пожеланиями Украинского народа ко всем ветвям власти - Законодательной - Верховный Совет Украины, Исполнительной - Кабинет Министров Украины, Судебной - Верховный Суд Украины.
Только при такой самоорганизации и самоуправлении будет реализовано право граждан – народа на власть и чиновник осознанно станет нанятым слугой народа.
Эти вышеперечисленные действия станут реальной революцией достоинства людей, граждан Украины, жителей – членов территориальных громад Украины.
Капитализм не состоялся. Олигархи развалили государство. Страна откатилась к феодализму.
Украина, обеспечивавшая на 40% весь советский союз и входившая в 10-ку развитых экономик мира, имеющая богатые земли, природные ресурсы и экономический потенциал, который имеют только несколько стран в мире, сегодня опустилась на уровень Зимбабве (Африка).
Украинский народ в трудные времена собирался духом, объединялся и изгонял зло.
Украина в опасности!
Исследовано законодательство Украины...

Конституция Украины:
Стаття 5. Україна є республікою.
Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ.
Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Ніхто не може узурпувати державну владу.
Стаття 140. Місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Стаття 143. Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Цивільний Кодекс України:
Стаття 169. Правові форми участі територіальних громад у цивільних відносинах
1. Територіальні громади діють у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.
2. Територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
3. Територіальні громади можуть створювати юридичні особи приватного права (підприємницькі товариства тощо), брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом.
Стаття 327. Право комунальної власності
1. У комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.
2. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Конституція України Верховна Рада України; Конституція, Закон від 28.06.1996 № 254к/96-ВР

Закон України Про місцеве самоврядування в Україні:
Стаття 2. Поняття місцевого самоврядування
1. Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
2. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Стаття 5. Система місцевого самоврядування
1. Система місцевого самоврядування включає:
територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Стаття 6. Територіальні громади
1. Первинним суб’єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Стаття 60. Право комунальної власності
1. Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
3. Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об'єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об'єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби.
8. Облік даних про кількість і склад територіальних громад та органів місцевого самоврядування, подання їм методичної допомоги здійснюються Верховною Радою України. ЦЕ ДОСІ НЕ ЗДІЙСНЕНО... ЧОМУ?
Про місцеве самоврядування в Україні Верховна Рада України; Закон від 21.05.1997 № 280/97-ВР

ЄВРОПЕЙСЬКА ХАРТІЯ місцевого самоврядування
ПРЕАМБУЛА п.8 ч.1
стверджуючи, що з цього випливає необхідність існування територіальних громад ( локальних влад) , які мають створені на демократичній основі директивні органи і широку автономію щодо своїх функцій, шляхи і засоби здійснення цих функцій, а також ресурси, необхідні для їх виконання,
ЧАСТИНА I
Стаття 2
Конституційна та правова основа місцевого самоврядування
Принцип місцевого самоврядування визнається в національному законодавстві і, у міру можливості, в конституції, статуті .
Стаття 3
Концепція місцевого самоврядування
1. Місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання і управління суттєвою часткою суспільних справ, які належать до їхньої компетенції, в інтересах місцевого населення.
2. Це право здійснюється радами або зборами, члени яких вільно обираються таємним голосуванням на основі прямого, рівного, загального виборчого права і які можуть мати підзвітні їм виконавчі органи. Це положення ніяким чином не заважає використанню зборів громадян, референдумів або будь-якої іншої форми прямої участі громадян, якщо це дозволяється законом.
Стаття 6
Відповідні адміністративні структури і ресурси для виконання територіальними громадами ( локальними владами) їхніх завдань
1. Без шкоди для більш загальних законодавчих положень територіальні громади( локальні влади) мають можливість визначати свої власні внутрішні адміністративні структури з урахуванням місцевих потреб і необхідності забезпечення ефективного управління.
2. Умови служби місцевих державних службовців повинні дозволяти добір висококваліфікованого персоналу з урахуванням особистих якостей та компетентності; для цього забезпечуються належні можливості професійної підготовки, винагороди та просування по службі.
Європейська хартія місцевого самоврядування Рада Європи; Хартія, Міжнародний документ від 15.10.1985

Господарський Кодекс Укрїни: Стаття 8. Участь держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в господарській діяльності
1. Держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання.
Господарський кодекс України Верховна Рада України; Кодекс України, Закон, Кодекс від 16.01.2003 № 436-IV

Деклариція про державний суверенітет України:
Народ України має виключне право на володіння, користування і розпорядження національним багатством України.
Земля, її надра, повітряний простір, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території Української РСР, природні ресурси її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, весь економічний і науково-технічний потенціал, що створений на території України, є власністю її народу, матеріальною основою суверенітету Республіки і використовуються з метою забезпечення матеріальних і духовних потреб її громадян.

Декларація є основою для нової Конституції, законів України і визначає позиції Республіки при укладанні міжнародних угод. Принципи Декларації про суверенітет України використовуються для укладання союзного договору.
Верховна Рада УРСР; Декларація від 16.07.1990 № 55-XII
А К Т ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ
Пример Исландии… граждане самоорганизовались и отказались… Пример Венгрии…
КУДА ДЕЛОСЬ НАЦИОНАЛЬНОЕ БОГАТСТВО УКРАИНЫ
ВАШЕ мнение имеет большое значение...
Прошу делиться информацией со всеми... делайте рассылки всем знакомым и друзьям... чем больше людей будет знать, тем быстрее и больше будет людей осознающих, что произошло и как это исправить. Лучше позже, чем никогда!

Однажды ученик спросил у Мастера:
— Долго ли ждать перемен к лучшему?
— Если ждать, то долго! - ответил Мастер.
Так что, так и будем ждать?


Немає коментарів:

Дописати коментар

- КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ - Стаття 5. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Стаття 13. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. -
- Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Стаття 19. Конституції України -

НАЙЦІКАВІШЕ В БЛОЗІ